Sandoz Acc 200 mg (20 plicuri)

Acetilcisteina aparţine unei clase de medicamente denumite mucolitice şi este utilizată la fluidizarea secreţiilor bronşice excesive sau vâscoase din afecţiunile bronşice şi pulmonare acute (bronşită acută, bronşiectazii, în acutizările bronhopneumopatiei cronice şi în mucoviscidoză).  Deoarece creşte volumul secreţiilor bronşice, acetilcisteina poate creşte reflexul de tuse. Nu luaţi medicamente care inhibă tusea, deoarece nu veţi mai putea elimina sputa. Ingrediente: Substanţa activă este acetilcisteina. Un plic unidoză conţine acetilcisteină 200 mg. Celelalte componente sunt: zahăr, acid ascorbic, zaharină, aromă de portocale. Dozaj: ACC 200 se administrează pe cale orală. Afecţiuni bronşice şi pulmonare acute însoţite de tulburări ale secreţiei bronşice. Adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta peste 7 ani: doza recomandată este de 600 mg acetilcisteină (3 plicuri ACC 200) pe zi, în trei prize a 200 mg la fiecare 8 ore. Copii cu vârsta între 2 şi 7 ani: doza recomandată este de 400 mg acetilcisteină pe zi, în două prize a 200 mg la fiecare 12 ore. Complicaţii pulmonare ale mucoviscidozei: Adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta peste 7 ani: doza recomandată este de 200 - 400 mg acetilcisteină la fiecare 8 ore. Copii cu vârsta între 2 şi 7 ani: doza recomandată este 200 mg acetilcisteină la fiecare 8 ore. ACC 100 pulbere se administrează după mese. Pulberea se administrează după dizolvarea în apă, suc sau ceai rece. Soluţia trebuie utilizată la scurt timp după dizolvarea pulberii. Durata tratamentului nu trebuie să depăşească 5 zile fără recomandarea medicului. Reactii adverse: Ca toate medicamentele, ACC 200 poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Foarte rar (la mai puţin de o persoană din 10000), au fost raportate reacţii gastro-intestinale (dureri în capul pieptului, vărsături şi diaree). Rar (la mai mult de o persoană din 10000, dar la mai puţin de o persoană din 1000), s-au semnalat durere de cap, stomatită şi tinitus (ţiuituri în urechi), precum şi reacţii de hipersensibilitate, cum sunt scăderea marcată a tensiunii arteriale, spasm bronşic, exantem, prurit, erupţii trecătoare pe piele, tahicardie (bătăi rapide ale inimii) şi urticarie. Cazurile de spasm bronşic au apărut mai ales la pacienţii astmatici cu hiperreactivitate bronşică Dacă apar reacţii de hipersensibilitate întrerupeţi tratamentul şi prezentaţi-vă la medic. Cu frecvenţă necunoscută s-au raportat sângerări în legătură cu administrarea acetilcisteinei. Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Azi 21,92 LEI
Cumpără la cel mai bun preț de la magazinele de mai jos sau caută alte produse:
Cere părerea prietenilor tăi:
Nu sunt oferte recomandate